Folwark Tumiany Pokoje & Restauracja

Planując pobyt w Starym Folwarku warto posiadać wiedzę o okolicach Tumian, zabytkach i miejscach, które warto zobaczyć.

1. Tumiany

Spacer po Tumianach to obowiązkowy punkt każdego pobytu w Starym Folwarku. Przepiękna miejscowość  położona nad jeziorami: Tumiańskie i Pisz, kusi wspaniałymi krajobrazami. Przez okoliczne rzeki i jeziora przebiegają szlaki kajakowe, na których często można spotkać uczestników wodnego ruchu drogowego. Czyste powietrze sprawia, że chce się oddychać pełną piersią!

Spływ kajakowy Tumiany – Barczewo

2. Barczewo

Barczewo centrum

Cudnej urody, wielokulturowe miasteczko nad rzeką Pisą położone ok. 10 km od Tumian jest zdecydowanie warte zwiedzenia. Oprócz Starego Miasta i Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego, znajdują się tam przepiękne zabytki sakralne: kościół Św. Anny, kościół Św. Andrzeja, kościół Św. Dyzmy (jedyny w Europie obiekt sakralny usytuowany na terenie zakładu karnego), kościół ewangelicki zaadaptowany na Skarbiec Kultury Europejskiej oraz była synagoga żydowska, obecnie Galeria Sztuki Synagoga. Różnorodność religijna i kulturowa odznacza się również w oryginalnej architekturze miasta, znajdującego się w międzynarodowej sieci miast Cittaslow.

Więcej o historii Barczewa i zabytkach przeczytasz tu KLIKNIJ!

3. Biskupiec

Biskupiec

Powstałe na bazie osady przy strażnicy biskupów warmińskich miasto nad rzeką Dymer, jest usytuowane ok. 16 km od Tumian. Piękna starówka o średniowiecznym układzie przestrzennym skłania do zorganizowania popołudniowego wypadu na zwiedzanie licznych zabytków, m.in. kościoła farnego św. Jana Chrzciciela, dawnego ewangelickiego kościoła bł. Karoliny Kózkówny (obecnie użytkowanego przez parafię katolicką), zabytkowych kamieniczek, ratusza czy browaru z XIX wieku.

4.Stadnina koni w Kierzbuniu

5.Warmiński zwierzyniec – Mini zoo w Nikielkowie

6. Strusiolandia w Bukwałdzie

7.Olsztyn

8.Mrągowo

9.Wielkie Jeziora Mazurskie

10.Zamek w Lidzbarku Warmińskim

I wiele więcej:)